Водич за ефикасно продавање производи на Instagram 2022 година

Instagram е позната платформа, но учењето како ефективно да се продава на Инстаграм не е лесно. Наместо да „трошат пари“ за прикажување реклами на Фејсбук за да привлечат клиенти, многу бизниси избираат да ја користат платформата Инстаграм за да продаваат. Затоа што ова е одличен канал за продажба на производи и допирање до клиенти.

Чекор 1: Потврдете ги вашите дозволи за продажба на Instagram

Целна публика на Инстаграм

Целни клиенти на Инстаграм се претежно млади луѓе меѓу 18-25 години, особено девојки.

Во моментов, Instagram ја поддржува функцијата Популарно за да ви помогне брзо и ефективно да ги откриете увидите на клиентите. Во овој момент, ќе разберете кои трендови и потреби имаат клиентите, за да можете да изградите најсоодветен и атрактивен деловен имиџ.

Дефинирајте ја вашата деловна категорија на Инстаграм

Инстаграм важи за една од социјалните мрежи која привлекува голем број корисници ширум светот, особено млади луѓе. Затоа, треба да се стремите кон квалитетни производи за широка потрошувачка кои ги следат трендовите, и непроменливо скапи стоки. Можно е да се именуваат типични предмети како што се козметика, облека, додатоци, рачно изработени производи, чевли, украсни предмети итн.

Чекор 2 Поставете сметка на Инстаграм

Instagram е апликација за социјална мрежа која споделува фотографии и видеа преку паметни телефони или лаптопи, таблети итн. Поточно, вашата колекција на слики ќе се форматира при поставување од Instagram. Квадратни фотографии во комбинација со многу необични ефекти во боја користејќи готови филтри. За да правите бизнис, треба да креирате сметка на Инстаграм за продажба. Чекорите за регистрација се прилично едноставни и брзи.

Како да заработите пари на Инстаграм: 5 докажани начини за 2022 година

Преземете ја апликацијата Instagram

  • За Android платформата, преземете ја апликацијата на вашиот телефон од CHPlay Store. Или можете да го преземете Instagram на вашиот компјутер.
  • iOS платформа, преземете ја апликацијата на вашиот телефон од App Store. Или можете да го преземете Instagram на вашиот компјутер.

Откако ќе ја преземете апликацијата, изберете ја иконата Пријавете се со Facebook или Пријавете се со е-пошта.

Следно, пополнете ги информациите и поставете профил со додавање на вашето име, телефонски број и аватар.

Конечно, штиклирајте го делот „Готово“ за да имате сметка на Инстаграм за бизнис.

>>> Веб-страница која ќе ви помогне да ја зголемите големината на сликата на вашиот профил на Инстаграм: https://instazoom.mobi/tr

Чекор 3: оптимизирајте ја сметката на Инстаграм

Направете ја вашата сметка јавна (јавна)

Ако отворите сметка на Инстаграм за продажба, треба да ја направите сметката јавна. Тоа значи дека сметката му дозволува на секој да пристапува, следи и гледа на вашите објави.

Изберете импресивно име на сметка што лесно се памети

Името на сметката е елементот што им овозможува на клиентите да знаат за сликата на вашата продавница. Затоа, треба да креирате име кое не е пребирливо и долго ветровито, но е едноставно, лесно за паметење и лесно да се најде. Името на сметката може да биде името на вашата деловна продавница.

Репрезентативна слика

Кога станува збор за сметката на Инстаграм, сликата на профилот е првата работа за која луѓето се грижат. Обично, големите брендови го користат репрезентативното лого на компанијата за да го стават аватарот. Или можете сами да дизајнирате нова слика, поврзана со индустријата и изгледот што сакате да го создадете за вашата деловна страница.

За профилни слики, Instagram секогаш ја сече сликата во круг со дијаметар од 110 пиксели. Затоа, за да не се мешате со логото или аватарот, треба да прикачите квадратни слики со текстот/логото во средината.

Интересен информативен опис

Имате до 150 знаци за да ја ослободите вашата креативност со различна и автентична содржина според критериумите што продавницата сака да ги насочи. Не треба долго да го пишувате овој дел, само бидете доволно суптилни и допрете ја психологијата на клиентите, убедете ги да го следат вашиот интерес, да ја следат вашата сметка.

Покрај тоа, можете да го вметнете описот на хаштагови директно поврзани со вашата стратегија за раст на Instagram. Ова им овозможува на клиентите брзо да ве запомнат вас и вашите производи и полесно да ја пронајдат вашата веб-страница.

Залепете ја URL-то во областа за информации

Со Instagram, можете да додадете само кратка URL во делот за веб-локација на страницата со информации. Сепак, можете да креирате повеќе врски до вашите клиенти со додавање на URL-адресата на вашата веб-локација како „Дознајте повеќе“ во описот на секоја фотографија што ја објавувате.

Едно од најголемите ограничувања за корисниците на Инстаграм, особено за продавниците, е тоа што платформата на Инстаграм е прилично ограничена во однос на привлекување сообраќај од апликацијата до веб-страницата, целната страница за продажба или страницата за обожаватели.

Овозможи известувања

Функцијата за известувања на Instagram ви дава инстант ажурирања кога некој ја споделува, коментира или лајкува вашата слика. Ова и помага на вашата продавница да комуницира и да се ангажира со корисниците многу полесно и поефективно.

Користете ја функцијата за разговор во живо

Слично на Messenger на Facebook, оваа функција ви помага лесно да се поврзете и да комуницирате со клиентите. Треба да ги вклучите известувањата за да не пропуштите ниту една порака до вашата сметка.

Врски до други сајтови за социјално вмрежување

Ако се занимавате со бизнис, не пропуштајте ниту една платформа. Ова значи дека треба да ги користите сите социјални платформи кои моментално привлекуваат голем број корисници, како што се Facebook, Zalo, TikTok, за да можете да ги споделувате вашите слики и продажни објави за да ги рашират широко. Со ова, не ја проширувате датотеката за потенцијални информации за мала количина.

Чекор 4: Најдете потенцијални клиенти

Прво, можете да изградите клиенти од списокот со пријатели на Фејсбук. Тие активно следат и наоѓаат клиенти на нивните лични страници за да ги следат и да комуницираат со нив. Или можете да отидете во делот за пребарување за да најдете нови пријатели и клиенти со две опции: Фото (најнови слики и видеа) и Предложени корисници или да напишете одредени имиња во лентата за пребарување на Instagram. .

Ако Фејсбук привлекува клиенти со лајкови или споделувања или ви плаќа за да се рекламирате, Инстаграм ви дозволува да ги следите сите без да побарате дозвола од нив или да чекате други да потврдат. Сепак, на некои сметки е овозможен приватен режим, мора да почекате потврда пред да ве следат.

Можете исто така да барате следбеници на страницата на вашиот конкурент и да ги следите тие луѓе. Овој начин може да се смета како најбрзиот и најефикасен начин за допирање на клиенти кои се заинтересирани за вашите производи.

И не заборавајте да инвестирате во вашата страница уникатен и атрактивен профил на Инстаграм со свој стил. Ова ќе допре до психологијата и ќе ги поттикне клиентите да престанат и да ја следат вашата страница.

Чекор 5: Пребарувајте/создавајте слики и документи

Сликите играат исклучително важна улога во градењето на продажен бренд на Инстаграм. Можете да креирате сопствена слика на производот според идејата и стилот на продавницата.

Доколку не ја креирате сликата сами, Инстаграм ќе ве поддржи со:

  • Ако најдете хаштагови поврзани со вашите деловни производи со слики, слободно користете го тој извор на слика без страв од прекршување на авторските права или да побарате дозвола од сопственикот на фотографијата.
  • Добивате фотографии од странски веб-локации поврзани со производот со кој тргувате.
  • Добијте слики од натпреварувачи во истата категорија.

На пример: Вие сте во козметичката индустрија, кога барате содржина треба да ве интересираат клучни зборови како што се: козметика, нега на кожа, шминка, нега на кожа или клучни зборови поврзани со жени, фотографии од кармин на други страници на Инстаграм.

Чекор 6: Додадете хаштаг

Хаштаговите често се додаваат на крајот на содржината на објавата или се прикачуваат директно на сликите. Содржината на хаштагот мора да биде поврзана со ставката со која тргувате. Кога објавувате тема, треба да ги наведете и изберете хаштаговите што имаат најмногу врска со вашата публика. Ако изберете случајни неуредни хаштагови во објавите, тоа нема да работи. Затоа, процесот на избор на хаштагови изгледа едноставен, но игра важна улога што директно влијае на вашиот бизнис процес.

Можете да користите само до 30 хаштагови во објава. Како и да е, не мора прекумерно да ги користите овие хаштагови. Сè додека градите хаштагови за содржина со правилен фокус, поврзани со производот, клиентот и името на вашата страница на Инстаграм, тоа ќе биде така.

Професионален совет за вас: Направете листа од 600 хаштагови за вашите ставки. Потоа поделете ги во 20 групи. На овој начин, кога објавувате, треба само брзо да копирате за да избегнете пропусти и губење време при поставувањето.

Чекор 7: Креирајте содржина

Ако сте нови за продажба на Instagram, не треба да вклучувате содржина кога објавувате фотографии. Сепак, мора да објавувате минимален број фотографии, 30-40 слики поврзани со темата и полето што го градите во исто време не треба да се објавуваат наизменично.

Потоа користете го софтверот Следбеници Брзи за да го зголемите бројот на следбеници за вашата страница. Треба да привлечете само 3-4k следбеници што е разумно, не притискајте премногу високо. Може да пропуштите околу 500-600 следбеници бидејќи тоа се само виртуелни следбеници.

Посетувајќи ја страницата, клиентите ќе бидат привлечени од фотографиите што ги објавувате, убедете ги дека ќе кликнат следете што значи дека сте успеале.

Чекор 8: Редовно одржувајте ја вашата страница на Инстаграм

Кога градите страница за продажба, не ја „напуштајте“ вашата страница премногу долго. Ова ви го отежнува да стигнете до клиенти и да ги надминете вашите конкуренти. Во текот на првите 10 дена од градењето на вашата веб-страница, го делите вашето време помеѓу објавување слики на веб-страницата. Можеби помеѓу 8 и 22 часот прикачувате во просек 10 слики поврзани со вашиот бизнис. По тие 10 дена, можете да намалите на околу 3-4 фотографии/ден, што е разумно.

Идеалните временски периоди кои можете да ги поделите за објавување фотографии се:

  • Наутро: околу 8-9 часот
  • Ручек: околу 12-13 часот
  • Попладне: околу 15:00-16:30 часот
  • Вечер: околу 18:30-20:00 часот

Погоре се деталните инструкции за продажба на Инстаграм во 8 чекори што Тино Груп ги избра и состави за да ви ги испрати. Доколку имате онлајн бизнис план, не ја пропуштајте оваа потенцијална Инстаграм платформа. Среќно со вашите избори!