Што е твитер Твитер што е тоа

Твитер е социјална мрежа на телефони и компјутери која е на второ место по Facebook по број на корисници. Што е Твитер и како се користи? Ајде да видиме како можете да направите со Instazoom.mobi креирајте сметка, регистрирајте се и користете Твитер!

Која е социјалната мрежа Твитер?

Твитер е социјална мрежа со која управува Џек Дорси, Еван Вилијамс, Биз Стоун и Ноа Глас и во Јули 2006 беше официјално опериран со симбол на сина птица.

Твитер е со седиште во Сан Франциско и има повеќе од 25 канцеларии ширум светот. На крајот на 2018 година, Твитер имаше повеќе од 800 милиони Корисниците од кои повеќе од 330 милиони беа активни.

Што е твитер

За што се користи Твитер?

Твитер е страница за социјално вмрежување која им овозможува на корисниците да се поврзат едни со други преку пишување и читање содржини што се ограничени на 140 знаци и сликите што ги поставуваат.

твитер што е тоа

Твитер, исто така, им овозможува на корисниците да откриваат приказни поврзани со денешните големи вести и настани. Покрај тоа, тимовите за односи со јавноста и маркетерите можат да го користат Твитер за да ја зголемат свесноста за брендот и да ги возбудат клиентите.

Како функционира Твитер?

Твитер работи многу едноставно со едноставни операции на интерфејсот на апликацијата. Сè што треба да направите е да се регистрирате за бесплатна сметка на Твитер и да споделувате пораки или приказни до 140 знаци на табли со пораки. Вашата објава може да содржи слика, GIF или анкета со користење на иконите под полето за текст.

твитер што е тоа

Дополнително, за да добивате информации од други корисници на Твитер, се што треба да направите е да отидете на сметката на таа личност и да кликнете на „Следи ги“. Спротивно на тоа, ако повеќе не сакате да читате пораки од нечија сметка, кликнете на „Отстрани ја следењето“ на таа личност.

Инструкции за преземање, регистрирање, креирање сметка и користење на Twitter

Како да креирате сметка

Чекор 1: Откако ќе ја преземете и отворите апликацијата Твитер, кликнете на „Креирај сметка“, внесете го името и телефонскиот број со кои сакате да регистрирате сметка. Потоа кликнете Следно ".

Чекор 2: Кликнете на копчето „Следно“, откако ќе го потврдите вашето име и телефонски број, кликнете „Регистрирај се“.

Чекор 3: Потоа внесете го кодот Twitter на вашиот телефонски број во соодветната линија и притиснете „испратено следно“.

Чекор 4: Внесете ја лозинката (најмалку 6 знаци).

Чекор 5: Изберете ја вашата слика на профилот и напишете опис за себе за да имате сосема нова сметка на Твитер.

Карактеристики на Твитер

  • Твит: се мали пораки, пораки кои корисниците сакаат да ги споделат на социјалната мрежа Твитер. За да испратите твит, напишете порака од 140 знаци или помалку во полето за дијалог „Што има?“.
  • Ретвит: Чинот на споделување твитови со луѓето кои ве следат.
  • Следете: Следете ги споделувањата и твитовите на другите корисници на социјалната мрежа Твитер. Секој пат кога корисникот што го следите споделува твит, вие, како и многу други корисници, можете да добиете известување за тој твит.

Карактеристики на Твитер

  • Следете: Статус кога корисникот следи некого на Твитер.
  • Unfollow: За разлика од Следи, ова е функциско копче што овозможува да престанеш да следиш одреден корисник.
  • Пребарување: Дали лентата за пребарување за информации е прикажана на Twitter. Можете да ја користите патеката за потсетници со синтаксата @име на личноста, страницата што треба да се запомни или хаштагот #име (#germany).
  • Хаштаг: Посебна карактеристика што им овозможува на корисниците да комбинираат твитови со овој хаштаг на една страница. На пример, ако го внесете клучниот збор за пребарување #germany, ќе ги добиете сите твитови што го содржат овој клучен збор во тој твит.
  • Список: е список на групи и кориснички групи во кои учествувате.
  • Теми во тренд: ги вклучува 10-те најпопуларни теми твитани од корисниците на Твитер.

Основна употреба

Напишете твитови

За да објавите твит на Твитер, кликнете на иконата во текстот Што се случува или кликнете на иконата за твит во горниот десен агол на екранот за да составите нов твит.

Можете само да внесете до 140 знаци, многу содржини, вклучително и каде можете да се повикате на некого со надворешна врска на @name или да понудите повеќе, снимени слики или GIF-датотеки, коментари итн. изберете сонда, пријавување локација и повеќе емотикони .

Ретвит

Оваа функција е слична на споделувањето Facebook. Кога ретвитувате, можете да споделувате твитови што ви се интересни преку вашата лична страница.

следат

За да следите одредени луѓе, можете да го напишете нивното име во полето за пребарување. Ако кликнете на нивното име, ќе бидете пренасочени на нивниот профил.

Оттаму, кликнете на копчето „Следи“ десно за да ги следите - тоа значи дека сите твитови што ги објавуваат ќе се појават на вашата почетна страница.

Испратете директна порака

Твитер не само што им овозможува на корисниците да објавуваат јавни твитови, туку нуди и функција да им помага на корисниците тајно да водат приватни разговори преку функцијата за пораки. Можете да испраќате приватни пораки директно до луѓето на Твитер, обично вашите следбеници.

Можеби ти е грижа

>>> Веб-страница за зголемување на сликата на профилот на Инстаграм: Instazoom