Çfarë është facebook

Çfarë është facebook Cfare duhet te bej?

Facebook është një nga rrjetet sociale kryesore në botë sot, një vend për të lidhur njerëzit në të gjithë botën. Ngjashëm me internetin, Facebook krijon një botë të sheshtë - në të cilën nuk ka më asnjë distancë gjeografike që u lejon të gjithë përdoruesve të postojnë dhe të ndajnë statusin, informacionin personal dhe të ndërveprojnë me të tjerët.

Çfarë është facebook Cili është funksioni? Manuali i përdorimit për fillestarët

Aktualisht, Facebook ofron disa veçori kryesore si më poshtë:

- Bisedoni dhe ndërveproni me miqtë në çdo kohë, kudo për sa kohë që keni një pajisje të lidhur në internet.

- Përditësoni, shpërndani foto, video, informacione, histori (histori).

- Gjeni miq me adresën e emailit, numrin e telefonit, emrin e përdoruesit apo edhe miqtë e përbashkët.

- Përdoreni atë si një vend për të shitur online p.sh. B.: Krijo një faqe fansash për të shitur, shitur në një faqe personale.

- Lojëra të ndryshme për përdoruesit për të kryer argëtim dhe përvojë.

- Aftësia për të shënuar (etiketuar) fotot, njohje inteligjente e fytyrës.

- Ju lejon të krijoni sondazhe / sondazhe direkt në murin tuaj personal.

Çfarë është facebook Cili është funksioni? Manuali i përdorimit për fillestarët

2. Origjina dhe zhvillimi i Facebook

burim

Facebook u themelua nga Mark Zuckerberg - një student i shkencave kompjuterike në Universitetin e Harvardit. Në vitin 2003, gjatë vitit të tij të dytë, Mark Zuckerberg shkroi Facemash (paraardhësi i Facebook) - kjo faqe interneti u kërkoi përdoruesve të përdornin dy imazhe krah për krah për të votuar se kush ishte "më i nxehti" (më i nxehti).

Për të qenë në gjendje të thërriste informacionin e imazhit të përdorur për krahasim, Mark Zuckerberg hakoi në rrjetin e shkollës për të marrë imazhet e nxënësve. Rezultatet janë befasuese, në vetëm 4 orë funksionim, Facemash ka tërhequr më shumë se 450 klikime dhe 22.000 shikime imazhesh.

Megjithatë, kjo vepër e Zuckerberg u zbulua nga administratori i rrjetit të Harvardit dhe natyrisht Mark Zuckerberg u akuzua për shkelje të sigurisë, shkelje të së drejtës së autorit, cenim të privatësisë dhe u përball me përjashtimin. por përfundimisht dënimi u hoq.

Semestrin tjetër, më 4 shkurt 2004, Mark Zuckerberg vendosi të hapë Facebook-un, i cili fillimisht u përdor si thefacebook.com. Gjashtë ditë pas hapjes së faqes, Zuckerberg u akuzua se me dashje mashtroi tre të moshuar të Harvardit për t'u besuar atyre gjatë ndërtimit të një rrjeti social të quajtur HarvardConnection.com, të gjitha me një shlyerje prej 1,2 milionë aksionesh (vlerësuar në 300 milionë dollarë amerikanë kur Facebook u bë publik).

Facebook u lançua zyrtarisht në vitin 2005, më pas fjala “TheFacebook” u hoq zyrtarisht dhe emri “Facebook” mbeti si sot.

Çfarë është facebook Cili është funksioni? Manuali i përdorimit për fillestarët
burim

Historia e zhvillimit
- 2004: Lansimi i produktit për studentët e Harvardit.

- 2006 - 2008: Zhvillimi i segmentit reklamues dhe plotësimi i faqes së profilit personal.

- Viti 2010: Zhvillimi i faqes së fansave.

- 2011: Ndërfaqja e linjës kohore filloi.

- 2012: Marrja e Instagramit dhe listimi në bursë.

- Viti 2013: Përmirësimi dhe zgjerimi i funksionit të kërkimit Graph Search (motor kërkimi semantik).

- 2014: Blerja e WhatsApp për të konkurruar në tregun e aplikacioneve chat dhe gjithashtu blerja e Oculus (një markë e specializuar në prodhimin e kufjeve të realitetit virtual) për të zhvilluar simulatorë 3D, VR etj.

- 2015: Shtoni një funksion dyqani në faqen e fansave dhe arrini 1 miliard përdorues aktivë çdo ditë.

- 2016: Nisja e një aplikacioni për mesazhe dhe një faqe e-commerce në disa tregje kryesore.

 

3. Manuali bazë i përdoruesit të Facebook

- Regjistrohuni dhe identifikohuni me llogarinë tuaj në Facebook

Për të qenë në gjendje të përdorni funksionet e Facebook, fillimisht duhet të regjistroheni për të krijuar llogarinë tuaj.

Shihni më shumë Si të shihni foton e profilit në Instagram: Insta zoom

- Ndërfaqja kryesore e Facebook në telefon

Ndërfaqja kryesore e Facebook në telefon

Aktualisht, ndërfaqja kryesore e Facebook u ofron përdoruesve veçoritë e mëposhtme:

(1) Shiriti i kërkimit: Përdoret për të gjetur çdo informacion, duke përfshirë fotot, postimet, njerëzit, grupet, aplikacionet, ...

(2) Messenger: Zona e mesazheve në Facebook që ju lejon të merrni dhe t'u përgjigjeni mesazheve, thirrjeve, ... nga të tjerët.

(3) Furnizimi i lajmeve: Përmban postime nga miqtë dhe faqet e lajmeve.

(4) Profili personal: Faqja juaj personale, duke përfshirë informacionin tuaj personal dhe artikujt që keni publikuar.

(5) Grupi juaj: Postimet që u përkasin grupeve ku ju jeni bashkuar.

(6) Funksioni i takimit: Lejon lidhjen, njohjen dhe takimin në internet.

(7) Njoftimet: Përmban njoftime të reja.

(8) Menyja: Përmban opsione për shërbimet përkatëse dhe cilësimet e llogarisë tuaj personale.

- Si të postoni, përditësoni statusin (statusin)

Në ndërfaqen kryesore të Facebook, klikoni mbi artikullin Çfarë mendoni? Këtu mund të përditësoni statusin, të ndani foto / video, video live, të regjistroheni, ...

Pasi të keni futur përmbajtjen, gjithçka që duhet të bëni është të shtypni postimin për ta ndarë atë me të gjithë.

Si të postoni, përditësoni statusin (statusin)

- Si të hyni në faqen personale

Ka shumë mënyra për të hyrë në profilin tuaj, por metoda më e thjeshtë është:

Klikoni në ikonën për profilin personal në shiritin e veglave në fund të ekranit kryesor ose në Menu (ikona me 3 rreshta)> Shiko profilin.

Si të hyni në faqen personale

Shihni më shumë: [Video] Si të çaktivizoni statusin në internet në Facebook plotësisht, aktual

- Si të dërgoni mesazhe te të tjerët

Facebook ka zhvilluar një aplikacion të veçantë të quajtur Messenger për të ndihmuar përdoruesit të shkëmbejnë mesazhe në telefon. Pra, së pari duhet ta shkarkoni këtë aplikacion.

Pas përfundimit të instalimit, klikoni në ikonën e Messenger në ndërfaqen kryesore me SMS për të hyrë në aplikacion, kornizat e bisedës me miqtë do të shfaqen këtu ose mund të përdorni shiritin e kërkimit për të gjetur emrin tuaj.

Si të dërgoni mesazhe te të tjerët

4. Disa shënime për përdorimin e Facebook

Falë Facebook-ut, ne mund të ndajmë lirisht, të ndërveprojmë me njëri-tjetrin dhe të përdorim funksione të tjera jashtëzakonisht të dobishme. Sidoqoftë, Facebook nuk është gjithmonë pozitiv, ai bëhet "kundërproduktiv" nëse nuk dimë informacionin e mëposhtëm:

- Të dhënat tuaja personale në Facebook mund të mblidhen nga të tjerët për t'u përdorur për shumë qëllime të mira ose të këqija. Ju duhet të kufizoni zbulimin e informacionit të rëndësishëm për veten tuaj.

- Aplikacionet me veçori interaktive të përdoruesve, aplikacionet argëtuese që shfaqen gjithnjë e më shumë në Facebook janë gjithashtu një nga arsyet pse mbledhni informacion. Shmangni aplikacionet që ju kërkojnë një fjalëkalim për t'u identifikuar.

Çfarë është Facebook Cili është funksioni? Manuali i përdorimit për fillestarët
- Nëse klikoni në ndonjë lidhje të çuditshme, llogaria juaj do të pushtohet nga mashtruesit dhe do të bëhet gjithashtu një mjet për dërgimin e lidhjeve të spam-it për një numër llogarish të tjera, kështu që duhet të jeni shumë të kujdesshëm me lidhjet ose skedarët e mësipërm. Facebook.

- Shprehja e pikëpamjeve personale në bllof është gjithashtu e pritshme. Njerëzit shpesh thonë "fjalët e erës fluturojnë", por për rrjetet sociale kjo nuk është e vërtetë, çfarëdo qofshin komentet tuaja në Facebook regjistrohen nga netizens dhe ndonjëherë fjalë impulsive. Zemërimi ndonjëherë mund të jetë aq i fortë sa as që mund ta imagjinoni!

Çfarë është Facebook Cili është funksioni? Udhëzues përdoruesi i ri Shihni më shumë Si të shihni foton e profilit në Instagram: instazoom