Çfarë është instagram

Çfarë është Instagram Si të regjistroheni dhe përdorni Instagram në detaje, e thjeshtë

Instagram është një nga shumë rrjetet sociale të fotografive dhe videove që përdoruesit e internetit, veçanërisht adoleshentët, nuk janë më shumë të panjohur sot. Përveç kësaj, rrjeti social Instagram është një nga kanalet më efektive të komunikimit, duke promovuar ndërveprim shumë të mirë dhe duke arritur lehtësisht 1 miliard përdorues në mbarë botën. Le të mësojmë më shumë për platformën e rrjeteve sociale Instagram me Mobile World në artikullin e mëposhtëm!

1. Çfarë është Instagram?

Sot, Instagram është rrjeti social më i madh dhe më i popullarizuar për ndarjen e fotove dhe videove, Facebook dhe Twitter, krahas dy rrjeteve kryesore sociale. Ky është gjithashtu një aplikacion falas në platformat iOS dhe Android me funksionin e ofrimit të shumë mënyrave të ndryshme të redaktimit të fotografive dhe videove bazuar në preferencat e përdoruesve.

çfarë është instagram
Instagram i lejon përdoruesit të bëjnë foto në telefonat e tyre, të shtojnë filtra fotografish, të modifikojnë fotot drejtpërdrejt në këtë mjet dhe t'i ndajnë ato në shumë rrjete të ndryshme sociale.

Shihni gjithashtu Zmadhoni Cyoke Avatars në Instagram: https://instazoom.mobi/

2. Krijimi dhe zhvillimi i rrjetit social Instagram

Historik

I lindur në vitin 2010, Instagram u themelua nga Kevin Systrom dhe Mike Krieger me emrin origjinal burbn. Është një aplikacion që përdor platformën HTML5 dhe i ndihmon njerëzit të regjistrohen pikërisht në vendet ku hyjnë përdoruesit. Përmes disa fazave të kërkimit dhe zhvillimit, ajo dhe partnerët e saj kanë mbledhur afërsisht 500.000 dollarë në investime nga Andreessen Horowitz dhe Baseline Ventures. Dhe së fundi, u zhvillua me sukses një aplikacion më i lehtë për t'u përdorur, përkatësisht Instagram.
Instagram u shtua zyrtarisht në App Store më 6 tetor 2010 dhe u bë shpejt një trend gjatë 2 viteve të ardhshme.
Ai shpejt u bë i çmendur për 2 vitet e ardhshme.

çfarë është instagram

Rritja e themeluar

 • Në maj 2010, numri i përdoruesve të Instagram arriti në 1 milion.
 • Në qershor 2011, Instagram njoftoi gjithsej 5 milion përdorues dhe shpejt u rrit në 2011 milion përdorues në shtator 10.
 • 2011 milionë foto u ngarkuan në këtë aplikacion në korrik 100 dhe 150 milionë në gusht menjëherë më pas.
 • Në prill 2012, në Instagram u krijuan gjithsej 3 milionë llogari.
 • Në maj 2012, rreth 58 foto ngarkohen çdo sekondë dhe 1 përdorues i ri regjistrohet për të krijuar një llogari. Numri i fotove të postuara në Instagram vlerësohet në mbi 1 miliard.

çfarë është instagram

 • Më 9 gusht 2012, një muzikante britanike e quajtur Ellie Goulding publikoi një videoklip për punën e saj të re të quajtur "Anything Could Happen". Imazhet e përdorura në video janë marrë nga më shumë se 1.200 imazhe të postuara në Instagram me përmbajtje që lidhet me fjalët dhe tekstin e këngës.
 • Në dhjetor 2014, bashkëthemeluesi Kevin Systrom njoftoi se më shumë se 300 milionë përdorues hyjnë në aplikacion çdo muaj.
 • Deri më 27 shkurt 2013, numri i llogarive aktive në Instagram ishte 100 milionë llogari.
 • Në shtator 2013, kompania njoftoi se numri i llogarive aktive është 150 milionë llogari.
 • Në fund të vitit 2013, US Time Magazine përfshiu Instagramin në listën e 50 aplikacioneve më të mira për sistemin operativ Android.
 • Në fund të vitit 2016, Instagram përditësoi funksionet "Stories" dhe "Live" për përdoruesit në të gjithë botën.

3. Përfitimet e Instagramit

Redaktoni me lehtësi efektet në imazhe

Instagram përdor shumë efekte të redaktimit të fotografive për të ndihmuar përdoruesit të krijojnë video tërheqëse që pëlqehen dhe përdoren gjerësisht nga të rinjtë, veçanërisht videot me efekt bumerang.

çfarë është instagram

Më pak spam

Si një rrjet social i specializuar në fotografitë dhe videot e njohura, Instagram i bën përdoruesit plotësisht të sigurt kur nuk shohin informacione të padëshiruara si në Facebook apo rrjete të tjera sociale si tani.

çfarë është instagram

Mbaje jetën fort

Momente të paharrueshme nga çdo detaj dhe çdo moment në jetë kapen dhe shihen nga përdoruesit në Instagram. Ju gjithashtu mund t'i mbani private pamjet e fotografive në mënyrë që fotot tuaja private të mos bëhen shumë publike.

çfarë është instagram

Tendencat e tregtisë elektronike

Në vitet e fundit, kur shitja online është bërë trend, rrjetet sociale po përdoren më shumë për të shitur dhe promovuar biznesin tuaj. Sipërmarrësit janë shumë kreativë në përdorimin e fotografive për shitje në Instagram. Shpesh herë, këto imazhe janë shumë marramendëse për ngjyrën dhe paraqitjen dhe pëlqehen nga shumë njerëz. Prandaj, shitja bëhet më e lehtë.

çfarë është instagram

Kanali i përsosur i ndërtimit të komunitetit

Aktualisht janë shumë emra të mëdhenj që përdorin Instagramin për të promovuar markën e tyre personale, duke përfshirë edhe këngëtarë të njohur. Fotot e tyre shumë të thjeshta të përditshme u dërgohen fansave në mënyrë që ata të imagjinojnë përditshmërinë e idhullit.

çfarë është instagram

4. Cili është ndryshimi midis Instagram dhe Facebook?

InstagramFacebook
grupi i synuarTë rinj apo nga publiku si aktorë, këngëtarë, artistë etj.Të gjitha grupmoshat, qofshin të rinj apo të vjetër.
Si punonInstagram i lejon përdoruesit të postojnë foto dhe video me efekte redaktimi automatik për të krijuar momentet tuaja më të mira.Facebook u mundëson përdoruesve të krijojnë profile në internet, të ndajnë foto dhe video, të dërgojnë mesazhe dhe të ndërveprojnë me miqtë, familjen ose kolegët në një platformë të përbashkët. Në të njëjtën kohë, ndihmoni përdoruesit të krijojnë dhe të bashkohen në grupe në Facebook, të blejnë, të ndajnë foto dhe video, të krijojnë ngjarje, ...
algoritmi- bashkëveprim: Sa “drop tym” dhe komente në çdo foto.

- autorizim: Kontributi juaj lidhet ose jo me përdoruesin e synuar.

- Beziehungen: Llogaritë e postuara me të cilat përdoruesit ndërveprojnë më shpesh marrin vlerësime më të larta.

- Aktualiteti: Postimet më të reja kanë një gradë më të lartë.

- Kërkoni për informacion personal: Postimet nga llogaritë që përdoruesit kërkojnë shpesh do të renditen më lart.

- Ndarje direkte: Postimet nga llogaritë që përdoruesi ndan drejtpërdrejt me të tjerët renditen më lart dhe marrësit e postimit të përbashkët rrisin vlerësimin e tyre për postimet e tyre.

- Koha e shpenzuar në postime: Renditja varet gjithashtu nga koha e kaluar për të parë çdo postim.
- shoket dhe familja: Postimet nga njerëzit që përdoruesi njeh, si miqtë dhe të afërmit, renditen më lart. Kjo është e rëndësishme pasi do të thotë që postimet e markës së korporatës do të ulen në favor të postimeve të bëra nga miqtë e përdoruesve individualë.

- angazhim: Sa pëlqime, komente dhe share ka postimi.

- Thirrja për ndërveprim: Pas fillimit të mundshëm të bisedës, jepet një gradë më e lartë.

- Foto dhe video: Postimet me imazhe ose video renditen më lart dhe postimet vetëm me tekst.

- Postimet që janë "karrem" do të ulen: Postimet që ngacmojnë të tjerët me veprime si etiketa vlerësohen të ulëta.

- Postimet e sponsorizuara do të ulen: Postimet që përpiqen t'i bëjnë njerëzit të blejnë produkte/shërbime ose të marrin pjesë në ngjarje do të ulen. Përveç kësaj, Facebook gjithashtu shqyrton postimet për të ngushtuar reklamat ekzistuese dhe për të hequr reklamat jozyrtare.
SiguriInstagram i lejon përdoruesit të bëjnë llogaritë e tyre publike ose private, pa cilësime të privatësisë për postimet individuale.Facebook u ofron përdoruesve një sërë opsionesh të privatësisë që ndryshojnë privatësinë, statusin dhe aktivitetin e përdoruesit për çdo postim.
Marketing efektivInstagram rrit angazhimin e klientëve, komunikimin e ndërgjegjësimit, lançimin e produkteve/shërbimeve të reja, blerjet krahasuese dhe marketingun me ndikim.

Një përfitim tjetër i Instagramit është besnikëria e klientit.
Facebook është vendi më i mirë për të qenë i dukshëm për grupmoshat dhe për të promovuar produkte për reklama me pagesë.

Përdoruesit mund të arrijnë lehtësisht në një faqe të palës së tretë si një dyqan online, gjë që e bën të lehtë gjenerimin e trafikut.

5. Si të krijoni një llogari dhe të hyni në Instagram

Në telefonin tuaj, mund të shkarkoni aplikacionin Instagram për iOS nga App Store dhe Android nga Google Play Store.
Shkoni në faqen kryesore të Instagram-it në kompjuterin tuaj dhe zgjidhni Regjistrohu për të filluar regjistrimin për një llogari të re ose regjistrohu nëse tashmë keni një llogari.

çfarë është instagram

6. Aplikacioni Instagram në marketing

Krijimi i përmbajtjes

Për të optimizuar kanalin në Instagram dhe për të arritur rezultate të mira, përveç përdorimit të imazheve, një rol thelbësor luan edhe përmbajtja. Këtu janë disa këshilla për t'ju ndihmuar të keni forma tërheqëse informacioni në Instagram:

 • Përdorni grupe të shkurtra reklamash.
 • Tregoni qartë avantazhet tërheqëse.
 • Zbritje dhe oferta me kohë të kufizuar.
 • Nëse jeni duke shitur, vendosni çmimin e shitjes në përshkrim.
 • Pa pagesë duhet të theksohet.
 • Thirrja për veprim është thelbësore.

çfarë është instagram
Komunikimi dhe markimi
Instagram është platforma për komunikim dhe markë. Të gjitha imazhet janë paraqitur dhe përzgjedhur sipas temës që i përshtatet imazhit të markës suaj. Këtu janë disa nga përfitimet që Instagram do t'ju ndihmojë të ndërtoni një kanal komunikimi efektiv:

 • Arritni lehtësisht më shumë njerëz.
 • Tërheqja e ndërveprimit në komunitet.
 • Merrni komente nga klientët për produktet, shërbimet dhe sugjerimet për fushatat e komunikimit.
 • Vlerësoni nivelin e vështirësisë me markat e tjera.

çfarë është instagram

7. Tendencat në zhvillim në Instagram

IGTV

IGTV është një platformë e re për shikimin e klipit ekskluzivisht për përdoruesit e celularëve në rrjetin social Instagram. Ky funksion është krijuar për riprodhimin vertikal të videos në modalitetin e ekranit të plotë dhe i jep shikuesit një përshtypje të rehatshme. Ky është terren pjellor për tregtarët dhe ofruesit e informacionit që të synojnë përdoruesit e internetit në telefonat celularë.

çfarë është instagram

Reklamat e tregimeve

Një nga mënyrat më efektive për t'u dërguar mesazhe drejt shikuesve përdoret shpesh nga reklamuesit. Historitë në Instagram. Kjo është një veçori që është prezantuar që nga marsi 2017. Ads Stories është aplikacioni reklamues për të gjitha llogaritë në Instagram që është pritur shumë mirë nga markat e mëdha dhe të vogla.

çfarë është instagram

Ndërveproni me funksionet e integruara

Kanalet në Instagram Ka shumë veçori që bizneset mund të përdorin për të krijuar përmbajtje interaktive me blerësit. Ju mund të ndërveproni me klientët tuaj me forma të tilla si pyetje, shirita emocionesh, vota.

çfarë është instagram

Influencer Marketing

Marketingu me ndikim është një nga tendencat më të njohura të mediave sociale. Kur kjo të bëhet e qartë, ky trend do të jetë drejtimi i aktiviteteve që do të rrisin ndërveprimin me rezultatet më të mira për bizneset. Përveç kësaj, zgjedhja e ndikuesit të duhur mund të ndihmojë markat të zbulojnë më shumë blerës të rinj, të rrisin rëndësinë dhe të rrisin ndjeshëm kthimin e investimit (ROI).

çfarë është instagram

Video promocionale

nuk janë një trend i ri, por videot promovuese do të jenë ende një trend në vitet e fundit dhe në të ardhmen. Në mënyrë që produktet e tyre të vihen re nga shumica e njerëzve, markat duhet të investojnë me kujdes në informacione dhe imazhe specifike. Markat, markat dhe kompanitë po përdorin gjithnjë e më shumë IGTV për të reklamuar Instagramin.

çfarë është instagram
 

Struktura e përmbajtjes në format

e mediave sociale është një nga strategjitë më të rëndësishme të marketingut sot. Sot, Instagram mund të arrijë një audiencë të madhe globale, si dhe ata që kanë gjasa të blejnë për markën e tij. Si rezultat, Instagram ka më shumë se 4 miliardë Tym në ditë dhe çdo postim në platformë merr mesatarisht 23% më shumë angazhim sesa një faqe në Facebook. Prandaj, krijimi i përmbajtjes sipas formatit për postimet është një drejtim që komunikuesit duhet të kenë kujdes për të arritur bazën e tyre të klientëve.

çfarë është instagram