Çfarë është twitter Twitter çfarë është

Twitter është një rrjet social në telefon dhe kompjuter, i dyti vetëm pas Facebook për nga numri i përdoruesve. Çfarë është Twitter dhe si përdoret? Le të shohim se si mundeni Instazoom.mobi krijoni një llogari, regjistrohuni dhe filloni të përdorni twitter!

Cili është rrjeti social Twitter?

Twitter është një rrjet social i drejtuar nga Jack Dorsey, Evan Williams, Biz Stone dhe Noah Glass dhe në Korrik 2006 u operua zyrtarisht me një simbol zogu blu.

Twitter e ka selinë në San Francisko dhe ka më shumë se 25 zyra në mbarë botën. Në fund të vitit 2018, Twitter kishte më shumë se 800 milion Përdoruesit e të cilave më shumë se 330 milion ishin aktive.

Çfarë është Twitter?

Për çfarë përdoret Twitter?

Twitter është një faqe e rrjeteve sociale që lejon përdoruesit të lidhen me njëri-tjetrin duke shkruar dhe lexuar përmbajtje, e cila është e kufizuar në 140 karaktere, dhe imazhet që ata ngarkojnë.

twitter çfarë është kjo

Twitter gjithashtu i lejon përdoruesit të zbulojnë histori që lidhen me lajmet dhe ngjarjet më të rëndësishme të ditës së sotme. Për më tepër, ekipet e PR dhe tregtarët mund të përdorin Twitter për të rritur ndërgjegjësimin për markën dhe për të angazhuar klientët.

Si funksionon Twitter?

Twitter funksionon shumë lehtë me operacione të thjeshta në ndërfaqen e aplikacionit. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të regjistroheni për një llogari falas në Twitter dhe të ndani çdo mesazh ose histori deri në 140 karaktere në tabelat e mesazheve. Postimi juaj mund të përfshijë një imazh, GIF ose sondazh duke përdorur ikonat poshtë kutisë së tekstit.

twitter çfarë është kjo

Gjithashtu, për të marrë informacion nga përdoruesit e tjerë në Twitter, mjafton të shkoni në llogarinë e atij personi dhe të klikoni "ndiqni ata". Në të kundërt, nëse nuk dëshironi të lexoni më mesazhe nga llogaria e dikujt, klikoni butonin "unfollow" të atij personi.

Udhëzime se si të shkarkoni, regjistroheni, krijoni një llogari dhe përdorni Twitter

Si të krijoni një llogari

Hapi 1: Pasi të keni shkarkuar dhe hapur aplikacionin Twitter, klikoni në "Krijo llogari", shkruani emrin dhe numrin e telefonit me të cilin dëshironi të regjistroni një llogari. Pastaj klikoni Next ".

Hapi 2: Klikoni në butonin "Next", pasi të konfirmoni emrin dhe numrin tuaj të telefonit, klikoni "Regjistrohu".

Hapi 3: Më pas futni kodin Twitter në numrin tuaj të telefonit në rreshtin e duhur dhe shtypni "dërguar tjetër".

Hapi 4: Futni fjalëkalimin (të paktën 6 karaktere).

Hapi 5: Zgjidhni foton tuaj të profilit dhe shkruani një përshkrim të vetes në mënyrë që të keni një llogari të re në Twitter.

Karakteristikat në Twitter

  • Tweet : Janë mesazhe të vogla, mesazhe që përdoruesit duan të ndajnë në rrjetin social Twitter. Për të dërguar një cicërimë, shkruani një mesazh me 140 karaktere ose më pak në kutinë e dialogut "Çfarë ka?".
  • Retweet: Ndarja e tweet-eve me njerëzit që ju ndjekin.
  • Pasojat: Ndjekja e shpërndarjeve dhe cicërimave të përdoruesve të tjerë në rrjetin social Twitter. Sa herë që përdoruesi që ndiqni ndan një tweet, ju dhe shumë përdorues të tjerë mund të merrni një njoftim për atë cicërim.

Karakteristikat në Twitter

  • Në vijim: Statusi kur përdoruesi ndjek dikë në Twitter.
  • Unfollow: Ndryshe nga Ndjekja, ky është një buton funksioni që lejon heqjen e ndjekjes së një përdoruesi specifik.
  • Kërko: Është shiriti i kërkimit për informacionin i shfaqur në Twitter. Ju mund të përdorni shtegun e rikujtuesit me sintaksën emrin e @personit, faqen që do t'i kujtohet ose hashtag#emri (#germany).
  • Hashtag: Një veçori e veçantë që lejon përdoruesit të përmbledhin tweet-et me këtë hashtag në një faqe. Për shembull, nëse futni fjalën kyçe të kërkimit #germany, do të merrni të gjitha tweet-et që përmbajnë atë fjalë kyçe në atë tweet.
  • Lista : Është një listë e grupeve dhe grupeve të përdoruesve në të cilat merrni pjesë.
  • Temat në tendencë: Përmban 10 temat më të njohura të postuara në Twitter nga përdoruesit në Twitter.

Përdorimi bazë

shkruani cicërima

Për të cicëruar në Twitter, klikoni ikonën në tekstin Çfarë po ndodh ose klikoni ikonën e tweet-it në këndin e sipërm djathtas të ekranit për të krijuar një tweet të ri.

Mund të futni vetëm deri në 140 karaktere, shumë përmbajtje, duke përfshirë këtu ku mund të referoni dikë me lidhjen e jashtme të kërkesës @name ose të ofroni më shumë imazhe të zgjedhura të kapura ose skedarë GIF, komente, etj. sonda, vendndodhjen - regjistrimet dhe emoticons

retweet

Ky funksion është i ngjashëm me ndarjen në Facebook. Kur bëni retweet, mund të ndani cicërima që ju duken interesante përmes faqes tuaj personale.

ndjek

Për të ndjekur njerëz të caktuar, mund të shkruani emrin e tyre në kutinë e kërkimit. Nëse klikoni mbi emrin e saj, do të çoheni në profilin e saj.

Nga atje, klikoni butonin Ndiqni në të djathtë për t'i ndjekur ato – kjo do të thotë se çdo tweet që ata postojnë do të shfaqet në faqen tuaj fillestare.

Dërgoni një mesazh direkt

Twitter jo vetëm që i lejon përdoruesit të postojnë cicërima publike, por gjithashtu ofron veçorinë e ndihmës së përdoruesve për të kryer biseda private fshehurazi përmes veçorisë së mesazheve. Ju mund të dërgoni mesazhe private drejtpërdrejt te njerëzit në Twitter, zakonisht ndjekësit tuaj.

Ju mund të jeni të interesuar

>>> Uebfaqe për të rritur fotografinë e profilit në Instagram: Instazoom