Fitoni para në Instagram

Sipas statistikave të fundit të Instagramit, platforma ka 1,704 miliardë përdorues në mbarë botën. Edhe pse filloi si një aplikacion për ndarjen e fotografive, që atëherë është rritur në një platformë biznesi. Miliona sipërmarrës përdorin fuqinë e tij të shitjes, nga ofruesit e shërbimeve tek organizatat jofitimprurëse e deri tek drejtuesit e biznesit të tregtisë elektronike.

Dhe ndoshta shumë njerëz pyesin veten: Si bëjnë njerëzit para në Instagram? Si ndryshon shitja në Instagram nga llojet e tjera të bizneseve të tregtisë elektronike?

Në këtë artikull, ne do të shikojmë disa taktika që mund të filloni sot, në mënyrë që të mund të bashkoheni në radhët e njerëzve të suksesshëm në fitimin e parave në Instagram.

Mund të fitoni para me Instagram?

Për sa kohë që mund të përdorni fotografi të bukura dhe kreative, mund të tërhiqni vëmendjen e miliona përdoruesve të Instagramit.

Këtu janë disa mënyra se si mund të fitoni para në Instagram:

 1. Përqendrohuni në postimet e sponsorizuara për markat që duan të arrijnë audiencën tuaj. Kjo ju bën automjetin perfekt për të.
 2. Bëhuni partner dhe fitoni para duke shitur produkte të markave të tjera.
 3. Ofroni të jeni një asistent virtual i një influencuesi në Instagram.
 4. Shitet në Instagram. Ju mund të shesni produkte fizike ose dixhitale apo edhe shërbime.
 5. Shisni fotot tuaja

Të apasionuarit pas platformës janë gjithmonë në kërkim të mënyrave të reja për të fituar para nga Instagram.

Këtu janë 7 modele biznesi për të fituar para në Instagram:

1. Bëhuni një ndikues dhe fitoni para nga postimet e sponsorizuara.

Nëse mund të arrini statusin tuaj të ndikuesit të ëndrrave, atëherë mund të përdorni profilin tuaj në Instagram për të promovuar të gjitha llojet e produkteve nga të gjitha llojet e markave.

Një ndikues është dikush që ka krijuar një reputacion dhe një ndjekës besnik përmes ndarjes së shpeshtë në llogaritë e tyre sociale. Ata kanë një ndjekës të mirë dhe mund të bindin audiencën e tyre që të ndjekë trendet dhe të blejë produkte të caktuara. Këta njerëz kanë shpenzuar shumë kohë duke krijuar besim dhe një marrëdhënie me audiencën e tyre.

Markat priren të punojnë me ndikues për të krijuar postime të sponsorizuara që do të ndihmojnë në promovimin e produkteve të tyre. Për ta bërë këtë, ju duhet të rritni ndjekësit tuaj në Instagram dhe të përditësoni rregullisht postimet që gjenerojnë angazhim të fortë nga ndjekësit tuaj.

Ndikuesit kryesorë fitojnë mijëra dollarë për postim të sponsorizuar. Mos harroni, u desh shumë kohë dhe shumë punë dhe talent për ta nisur këtë.

fitoni para në instagram
Si një ndikues, është jashtëzakonisht e rëndësishme të njihni audiencën tuaj. Ju duhet të kuptoni se cilët janë këta njerëz për sa i përket interesave, vlerave, nevojave dhe dëshirave të tyre.

Në këtë mënyrë, ju do të dini se cilat marka janë më të mirat për ju. Nëse keni kaluar në një llogari biznesi në Instagram, mund të përdorni funksionin Instagram Insights për të parë pak më shumë në statistikat e shikuesve.

Nëse keni krijuar një prani të jashtëzakonshme në internet, ka të ngjarë të kontaktoheni nga markat kryesore. Por ndërsa ndërtoni, do të gjeni gjithashtu markat që mendoni se i përshtaten më mirë personalitetit dhe vlerave tuaja.

Kontaktoni ata drejtpërdrejt (nëpërmjet Instagram ose përmes faqes së tyre të internetit) për të provuar të negocioni një marrëveshje. Ju gjithashtu mund të postoni veten në tregun e ndikuesve për të rritur shanset tuaja për t'u gjetur nga një markë e madhe.

Një këshillë tjetër: kini kujdes që të mos humbisni besimin e audiencës tuaj ekzistuese në fitimin e parave nga postimet e sponsorizuara. Është gjithmonë një ide e mirë të përdorni hashtags në Instagram që fillojnë me # për t'u bërë të ditur njerëzve se është një postim i sponsorizuar (aq i thjeshtë sa #sponsored ose #ad).

2. Bëhuni një bashkëpunëtor dhe fitoni para duke shitur produktet e njerëzve të tjerë.

Mund të bëhesh bashkëpunëtor dhe të shesësh produktet e të tjerëve. Ka shumë njerëz që fitojnë para në Instagram përmes programeve të filialeve.

Dallimi midis një ndikuesi dhe një filiali është se një filial punon drejt shitjes në një markë filial për një komision. Ndikuesit, nga ana tjetër, janë të orientuar kryesisht drejt krijimit të vetëdijes. (Nëse gjithçka që ju intereson është thjesht të tregoni markën tuaj, shikoni këto këshilla për markën për pak tërheqje.) 

Kontribuesit fitojnë nëpërmjet lidhjeve të gjurmueshme ose kodeve promocionale për t'u siguruar që ju të dini saktësisht se çfarë shitjesh vijnë drejtpërdrejt nga postimet tuaja.

fitoni para në instagram
Krijoni postime bindëse në mënyrë që të mund të promovoni produktet tuaja pa presion. Meqenëse mund të keni vetëm një lidhje në profilin tuaj në Instagram, mund të dëshironi të lidhni faqen e uljes me lidhjen tuaj. Në çdo postim, sigurohuni që njerëzit e dinë se mund ta blejnë produktin nga lidhja në biografinë tuaj. Dhe bëni një titull të bukur në Instagram.

Duket si një lojë e vështirë në fillim, por marketingu i filialeve ka shumë potencial nëse po kërkoni të rriteni. Ju mund të zgjeroni praninë tuaj duke futur një faqe interneti ose kanale të tjera marketingu ose media sociale.

3. Bëhuni një asistent virtual i një ndikuesi

Nëse dëshironi të punoni në prapaskenë, konsideroni të bëheni asistent i një influencuesi në Instagram. Shumë influencues kanë nevojë për ndihmë për të filtruar kërkesat për sponsorizim, për të ofruar reklama, për të identifikuar ndjekësit virtualë, etj. Ata mund të ofrojnë të bëhen VA dhe fatura për shërbimet e tyre çdo orë.

Si një influencues në Instagram, ju jeni përgjegjës për shumë gjëra, si p.sh. B. Menaxhimi i DM-ve, planifikimi i postimeve dhe përgjigjja ndaj komenteve. Përndryshe, ndikuesi mund t'ju kërkojë të ndani idetë e përmbajtjes për të forcuar markën e tyre personale.

Pra, nëse gjithmonë keni dashur të praktikoni aftësitë tuaja të marketingut në Instagram pa qenë në qendër të vëmendjes, ky është një vend i mrekullueshëm për të filluar.

4. Shisni shërbimet e titrave të mbyllura në Instagram.

Shumë pronarë të bizneseve të vogla përdorin Instagram për të promovuar mallrat dhe shërbimet e tyre, por pak prej tyre kanë burimet ose ekspertizën për të shkruar tituj të mirë në Instagram. Nëse jeni të mirë në krijimin e titrave kreative në Instagram, atëherë mund t'i shesni shërbimet tuaja këtyre kompanive. 

Për të tërhequr vëmendjen e pronarit të biznesit, vendosni disa tituj në llogarinë tuaj. Pastaj shtoni gjërat në portofolin tuaj që po gjenerojnë më shumë angazhim. Kur një kompani ju punëson për të bërë kopjen e saj në Instagram, shanset janë që ata të duan të shohin punën tuaj. Pra, sigurohuni që të keni disa shembuj që mund t'i shikoni menjëherë.

Cila është tarifa e titrave në Instagram? Çfarëdo çmimi që meritoni. Mund të jetë 600 dollarë (rreth 14 milion VND) për 10 titra ose 25 milion VND (rreth 23 milion VND) për 20 titra. Është më e rëndësishme të llogaritni për ekspertizën tuaj sesa për kohën ose përmbajtjen tuaj. 

5. Shisni postera dhe produkte të tjera virtuale.

Instagram ka të bëjë vetëm me fotografitë. Kjo është arsyeja pse produktet dhe fotografitë e bukura gjenerojnë më shumë shitje. Ju mund të shesni postera, piktura, vizatime, animacione, video dhe produkte të tjera virtuale të bazuara në imazhe ose video. Përfshini një titull interesant në çdo postim dhe drejtojini lexuesit të vizitojë lidhjen në bio-në tuaj. Kjo është një mënyrë tjetër popullore për të fituar para në Instagram.

fitoni para në instagram
Nëse mendoni se po merrni foto me cilësi të lartë, shanset janë që të paguheni për të. Pasi të keni bërë disa foto të shkëlqyera, përdorni aplikacionet më të mira të redaktimit të fotografive për telefonat për të përfituar sa më shumë nga fotot tuaja. Mundohuni të jeni unik, kreativ dhe interesant kur bëni foto. Këto gjëra do të tërheqin më shumë vëmendje sesa gjërat e mërzitshme.

Ju mund të përdorni Instagramin për të promovuar portofolin tuaj të fotografive me hashtags përkatës në Instagram.

6. Shisni produktet tuaja fizike.

Ju mund të shisni çdo produkt fizik që e bëni vetë ose blini nga furnitorët. Këto dyqane të rastësishme me pakicë të tregtisë elektronike zakonisht kërkojnë një inventar, që do të thotë se do t'ju duhet të shpenzoni një kapital fillestar për të blerë produktet tuaja.

Ju duhet gjithashtu një vend për të mbajtur produktet tuaja, p.sh. B. një dhomë mysafirësh në shtëpi ose një depo me qira. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse doni të kurseni para duke blerë produkte me shumicë. Ju duhet një vend për të ruajtur gjërat përpara se ato të porositen dhe t'i dorëzohen klientit.

fitoni para në instagram
Duke filluar nga korriku 2020, do të keni mundësi të shesni produkte direkt në Instagram duke krijuar një dyqan në Instagram. Thjesht etiketoni produktet në imazhet tuaja në Instagram dhe mund t'i merrni ndjekësit në Instagram në faqet e produkteve tuaja ku ata mund të blejnë gjërat tuaja menjëherë. 

7. Shitet produkte dropshipping.

Dropshipping është një model biznesi që ju lejon të drejtoni dyqanin tuaj pa mbajtur inventar. 

Pasi të keni bërë një shitje, furnizuesi juaj do t'ia dërgojë produktin direkt klientit tuaj nga depoja e tyre. Ju kurrë nuk duhet të shqetësoheni për ruajtjen, paketimin ose transportin e produkteve tuaja.

fitoni para në instagram
Dropshipping ju lejon të eksperimentoni për të gjetur produkte të veçanta që shiten mirë pa humbur kapitalin fillestar. Është e lehtë të krijosh një dyqan dropshipping me platformën e tregtisë elektronike të Shopify (14 ditë falas) dhe planin falas të Explorer të Oberlo.

>>>> Ju mund të jeni të interesuar se si të përdorni fotografitë e profilit në Instagram instazoom mund të zmadhohet

A duhet të fitoj para në Instagram?

Numrat pas Instagramit janë të mahnitshëm dhe platforma po arrin me ritmin e Facebook. Ndërsa Facebook ka 2,80 miliardë përdorues aktivë mujorë, ritmi i rritjes së Instagram ka arritur në 2010 miliard përdorues në 9 për më shumë se 2019 vjet që nga fillimi i tij në 1.

Nëse doni të fitoni para në Instagram, shikoni këto statistika të mahnitshme:

1) 1 miliard përdorues aktivë mujorë. Ky numër është pothuajse trefishi i popullsisë së Shteteve të Bashkuara.

2) 500 milionë përdorues postojnë një histori çdo ditë. Pothuajse dyfishi i popullsisë së Shteteve të Bashkuara.

3) 71% e bizneseve në SHBA (si të mëdha ashtu edhe të vogla) përdorin Instagramin për markë dhe marketing.

4) 50 për qind e përdoruesve të Instagramit (500 milionë njerëz) ndjekin të paktën një llogari biznesi.

5) Ka 2 milionë reklamues në Instagram në muaj.

6) Koha e kaluar në Instagram po rritet me 80 për qind çdo vit.

7) Markat marrin 4 herë më shumë angazhim në Instagram sesa në Facebook.

8) 80% e përdoruesve të Instagram marrin vendime për blerjen e produktit gjatë shfletimit të aplikacionit.

9) 71% e përdoruesve të Instagram janë nën 35 vjeç, gjë që e bën atë një platformë ideale për markat që synojnë adoleshentët.

Histori suksesi në Instagram

Ju mund të mësoni nga përvojat e të tjerëve përmes studimeve të rasteve dhe historive të suksesit si më poshtë.

Kultivoni një stil jetese të veçantë dhe filloni të shisni produkte për të cilat jeni të pasionuar. Mund të jetë çdo pasion, hobi ose çdo gjë që dëshironi të ndani me të tjerët. Thjesht bëni atë që bëni më mirë.

Integrimi pa probleme është edhe më i mirë me aplikacionet që lidhin platformën tuaj të mediave sociale me faqen tuaj të tregtisë elektronike. Shopify ka një integrim të llogarisë së biznesit në Instagram që thjeshton të gjithë procesin e përdorimit të Instagram për bizneset.

Shikoni disa marka që po përfshijnë marketingun në Instagram në dyqanet e tyre të tregtisë elektronike.

fitoni para në instagram

Marka e mjekrës

BeardBrand u prezantua për herë të parë në një artikull në New York Times. Biznesi juaj fillon me vetëm 30 dollarë dhe një furnizues të dedikuar. Mënyra se si ata fitojnë para në Instagram është unike dhe jashtëzakonisht interesante.

BeardBrand.com ka një prani të fortë në Instagram me mbi 183.000 ndjekës që i ndihmojnë ata të shesin një gamë të gjerë produktesh për burrat.

fitoni para në instagram

RadSlimeShop

fitoni para në instagram
Me mbi 800.000 ndjekës, pjesa e rad.slime zakonisht shitet brenda 24 orëve. Videot janë të qarta dhe të qarta. Videot profesionale dhe të gjalla kanë fuqi të jashtëzakonshme marketingu.

Ky Minty Rainbow Chip Slime gjeneroi mbi 426 mijë shikime. Me këtë numër të madh shikimesh, është e lehtë të kuptosh pse produkti u shit brenda 24 orëve.

fitoni para në instagram
RadSlimeShop.com përdor platformën fleksibël dhe të adaptueshme të tregtisë elektronike të Shopify. Fitimi i parave nga Instagram mund të jetë relativisht i lehtë pasi të keni ndërtuar artin dhe shkencën e videove mbresëlënëse të produkteve.

estetik

fitoni para në instagram
Justin Wong, themeluesi i Aesthentials, e pëlqen stilin e lezetshëm Harajuku. Një llogari e madhe në Instagram është kanali kryesor i marketingut.

Vini re se çdo postim në Instagram është redaktuar me kujdes për t'iu përshtatur një ndjenje të veçantë. Wong fiton 12.000 dollarë në muaj në Instagram duke shitur produkte të ndryshme duke përdorur një model biznesi dropshipping.

Edhe pse ka shumë shitës, produktet nuk blihen nga shitësi derisa klienti t'i blejë ato.

fitoni para në instagram

Cilat janë kërkesat për të fituar para në Instagram?

Përdorimi i aplikacionit, ndjekja e listave të gjërave që duhet dhe nuk duhet, përdorimi i filtrave të shkëlqyer dhe aplikimi i taktikave promovuese janë çelësat e suksesit të biznesit. Por ju ende duhet të jeni të vetëdijshëm për tendencat dhe rregullat e reja që janë thelbësore për të fituar para në Instagram.

1) Dominoni Instagramin për Biznes

Ekzistojnë 2 lloje të llogarive në Instagram: personale dhe biznesi. Llogaria e biznesit u prezantua në korrik 2016. Ju mund të mësoni se si të krijoni një llogari me këtë video mësimore hap pas hapi. Shopify gjithashtu ofron një udhëzues të thelluar se si të shesni në Instagram.

2) Filloni dyqanin në Instagram 

Dyqani në Instagram ju ofron mundësinë e integrimit të katalogut të produkteve tuaja në profilin tuaj në Instagram. Kjo ju lejon të promovoni produktet tuaja drejtpërdrejt tek përdoruesit e Instagramit përmes postimeve.

3) Integroni rrjedhshëm aplikacionet e blerjeve të tregtisë elektronike në Instagram

Instagram ka kufizuar blerjet që kërkojnë zgjuarsi për ta kthyer atë në një biznes. Sidoqoftë, blerjet e tregtisë elektronike mund të integrohen pa probleme me aplikacionet e krijuara posaçërisht për dyqanet Shopify.

Provoni disa aplikacione në mënyrë që të shihni vetë se cilat aplikacione ju lejojnë të publikoni produkte së bashku me çmimet dhe specifikimet e tyre në faqe të veçanta.

Në këtë mënyrë, blerësit ndihen sikur janë ende në faqen tuaj në Instagram kur janë në të vërtetë në faqet e aplikacionit të blerjeve të aktivizuar me tregtinë elektronike.

4) Përvetësimi i Instagramit - të bësh dhe të mos bësh

Instagram ka rregulla të detajuara se si duhet të postoni, çfarë lloj fotosh ose videosh duhet të postoni dhe sa shpesh mund të postoni çdo ditë.

Ai gjithashtu kufizon numrin e hashtags për t'u përfshirë, kështu që ju nuk mund të dërgoni mesazhe të padëshiruara në llogarinë tuaj në Instagram me më shumë se 30 hashtags që nuk kanë të bëjnë fare me përmbajtjen e postimit.

Nëse ndiqni këto rregulla, do të përmirësoni shanset tuaja për të fituar para në Instagram. Sipas CoSchedule, duhet të postoni 1 deri në 2 herë në ditë në mënyrë që ndjekësit tuaj të mos ndihen të stërngarkuar. Kjo gjithashtu ju jep kohë për të krijuar artikuj unikë dhe tërheqës. Koha më e mirë për të postuar është të mërkurën dhe të premten përpara se të fillojë në orën 11:XNUMX.

Sipas Sprout Social, gjatësia ideale e titrave në Instagram është midis 138 dhe 150 karaktere. Për nënshkrimet e reklamave, qëndroni te 125 karaktere. Numri optimal i hashtags është midis 5 dhe 10, megjithëse 20 ose më shumë është e mundur, por nuk rekomandohet. 

Instagrami mund të "bllokojë" postimet tuaja nëse ato përmbajnë më shumë se 20 hashtags. Kjo do të thotë që kur kërkoni për hashtags të caktuar, postimi juaj nuk do të shfaqet më. 

Mund të zbuloni se çdo gjë me fjalën “e ndaluar” është e keqe, ndaj përpiquni ta shmangni sa më shumë që të jetë e mundur. Kjo ndikon në aftësinë tuaj të fitimit.

5) Fotografi dhe filtra të aftë në Instagram

Canva kreu një studim të filtrave të preferuar të amerikanëve në Instagram. Në varësi të gradës së tyre, këto janë: Clarendon, Gingham, Juno dhe Lark. Dhe filtrat më të njohur në botë janë: Clarendon, Juno, Valencia, Gingham dhe Lark.

Filtrat më të njohur për natyrën:

 • Valencia
 • normal
 • Brooklyn

Filtrat më të njohur për modën:

 • Kelvin
 • Valencia
 • Nashville

Filtrat më të njohur për ushqim:

 • horizont
 • normal
 • Helena

Filtrat më të njohur për selfie:

 • normal
 • Dremit
 • horizont

Përdorni mjete si Picodash për të parë se cilat foto po funksionojnë. Ju dëshironi të bëni atë që bëjnë llogaritë e suksesshme, por megjithatë krijoni përmbajtjen dhe personalitetin tuaj unik. Nxisni veten të mësoni më shumë çdo ditë në mënyrë që të mund të fitoni para nga Instagram.

6) Krijoni postime të frymëzuara nga histori virale 

Ngjitini ato në qendër të fotove dhe videove të produktit në llogarinë tuaj në Instagram. Ju mund ta bëni këtë lehtësisht me mjete si Stencil, PromoRepublic dhe Be Funky.

Ja se si të krijoni një ndjekës të fortë në Instagram

fitoni para në instagram
A duhet të krijoni një ndjekës në Instagram para apo pasi të filloni të shisni? Në mënyrë ideale, duhet të keni tashmë të paktën disa qindra ndjekës përpara se të filloni të shisni. Në këtë mënyrë, ju nuk do të postoni foto të produktit në një llogari të zbrazët. Sigurisht që duhet të filloni nga e para, thjesht përpiquni të ndërtoni bazën përpara se të shisni.

Pra, si mund të krijoni një ndjekës të fortë në Instagram? Përdorni këto 13 këshilla sot për t'ju ndihmuar të rritni ndjekësit tuaj. Të kesh një ndjekës të fortë është çelësi për të fituar para në Instagram.

1) Optimizoni profilin tuaj në Instagram.

Sigurohuni që të zgjidhni një emër përdoruesi me më pak se 30 karaktere. Idealisht, emri duhet të jetë i kërkueshëm duke përdorur një fjalë kyçe. Ai gjithashtu duhet të përputhet me emrin e përdoruesit që përdorni në platformat e tjera të mediave sociale.

Biografia juaj duhet të jetë deri në 150 karaktere. Është një ide e mirë të përfshini një lidhje të klikueshme në faqen tuaj të internetit. Ky është i vetmi vend ku mund të ngjitni një lidhje të klikueshme në llogarinë tuaj në Instagram, kështu që kjo është një mënyrë e rëndësishme për ta mbajtur llogarinë tuaj të përditësuar.

2) Krijoni dhe promovoni një etiketë të dedikuar hashtag.

Nëse emri i llogarisë suaj është Jennie's Candies, sigurohuni që të krijoni hashtag #jenniescandies. Sa herë që dëshironi të shikoni bisedat tuaja të markës, gjithçka që duhet të bëni është të kontrolloni etiketën e hashtagut.

Ju gjithashtu mund ta promovoni këtë hashtag kudo dhe në platforma të tjera online dhe offline.

3) Bëhuni kreativ me hashtags që janë të rëndësishëm për vendndodhjen tuaj.

Ndërsa Instagram lejon 30 hashtags për postim, kjo mund të jetë kundërproduktive. Ju duhet të përdorni 5 deri në 10 etiketa që janë të njohura për tregun tuaj dhe që lidhen me produktin tuaj.

4) Merrni pjesë në biseda që lidhen me tregun tuaj.

Shikoni llogaritë e tjera që përdorin hashtags të ngjashëm. Ndiqni ato dhe bashkohuni në biseda. Në këtë mënyrë do të fitoni ndjekës të rinj.

5) Përdorni titrat tërheqëse në Instagram.

Titrat në Instagram janë ato që vendosni nën postimet tuaja në Instagram për të shtuar pak ndikim dhe angazhim shtesë tek ndjekësit tuaj. Titujt më të mirë në Instagram do t'i ndihmojnë ndjekësit tuaj të ndihen të ftuar, të bisedojnë dhe t'i pëlqejnë postimet tuaja.

6) Kryerja dhe promovimi i garave.

Drejtoni një konkurs me një foto që do të ftojë pjesëmarrësit dhe do të tregojë çmimet. Mos harroni të krijoni një hashtag të veçantë për konkursin. Vendosni se si do të përcaktohen fituesit dhe vendosni rregulla të qarta.

Për shembull, mund të bëni fotografi posaçërisht për konkursin. Dhe kur dikush poston një foto me hashtag, ai hyn në garë. Sigurohuni që po ndiqni rregullat e konkursit në Instagram.

Bëhuni kreativ me konkursin, në mënyrë që garuesit të kenë mundësinë të fitojnë para në Instagram nëse është e mundur. Ju mund t'i ftoni ata të bashkohen me një program shoqërues që vjen me çmimin.

7) Krijoni dhe promovoni tregime në Instagram dhe video live në Instagram.

Historitë në Instagram janë bërë një pjesë e rëndësishme e Instagramit dhe ato vazhdojnë të rriten. Ju mund ta përdorni Instagram Story si një profesionist për të ndërtuar audiencën tuaj.

Ju mund të bëni shumë me përmbajtje, si p.sh. B. Shtimi i ngjitësve me gjeoetiketë, selfie, teksti lëvizës, shtimi i mbivendosjeve me ngjyra, teksti dhe filtrat e fytyrës (si Snapchat) në historinë tuaj në Instagram.

Jini krijues në përcjelljen e mesazhit tuaj.

8) Posto shpesh.

Konsistenca dhe sigurohuni që të gjitha postimet tuaja të ruajnë stilin tuaj të veçantë. Në këtë mënyrë, ndjekësit tuaj mund të njohin postimet tuaja dhe të dinë se ato janë nga marka juaj. Ju gjithashtu mund të përdorni aplikacione të softuerit të rrjeteve sociale të palëve të treta si Hootsuite, SocialFlow dhe Sprout Social për të planifikuar postimet tuaja në Instagram.

9) Bashkëpunoni me ndikues dhe llogari me të njëjtin mendim.

Arritni ndikuesit dhe llogaritë me të njëjtin mendim për ndarjen dhe kontributet e paguara. Për shembull, nëse keni një numër të madh ndjekësish, mund të postoni shkëmbimin.

Kur punoni me influencuesit në Instagram, mund të krijoni një program shoqërues komisioni ose pay-per-mail në varësi të madhësisë së njerëzve të mëposhtëm.

10) Përdorni funksionin e lokalizimit.

Postoni video dhe histori në llogarinë tuaj, më pas përdorni hashtags dhe gjeo-etiketa të përshtatshme në mënyrë që njerëzit në zonë dhe të interesuarit t'i gjejnë lehtësisht postimet tuaja.

11) Kërkojuni të tjerëve të ndërveprojnë me përmbajtjen tuaj.

Nëse kërkoni, njerëzit mund t'ju ndihmojnë. Nuk ka asgjë të keqe të pyesni nëse përmbajtja juaj është me të vërtetë e vlefshme dhe tërheqëse.

12) Përdorni reklamat në Instagram për të arritur më shumë njerëz.

Duke shfaqur reklama në Instagram, mund të arrini më shumë njerëz që nuk i kanë kërkuar ende postimet tuaja. Reklamat në Instagram janë një pasuri e madhe për çdo markë që kërkon të fitojë para në platformë. Pra, ndaloni nëse doni ta çoni markën tuaj në nivelin tjetër.

Pavarësisht nga modeli i biznesit tuaj, ju duhet ta promovoni atë. Për më tepër, për të fituar para, duhet të jeni strategjik dhe të përdorni taktika të provuara.

Kur shet në Instagram, blerja është kryesisht e nxitur nga impulsi. Krijoni shumëllojshmëri me foto, video, titrat dhe një përvojë të qetë kur klientët blejnë produktet tuaja.

 1. Përdorni foto dhe video të bukura, të prodhuara në mënyrë profesionale dhe përdorni filtrat dhe mjetet tuaja të preferuara.
 2. Integroni llogarinë tuaj në Instagram me dyqanin tuaj të tregtisë elektronike për një përvojë pozitive dhe të qëndrueshme.
 3. Punoni me sa më shumë influencues që të jetë e mundur. Zgjidhni influencues, filozofitë dhe ndjekësit e të cilëve përputhen me ju.
 4. Bëni një strategji të mirë. Qëndroni në këmbë dhe postoni përmbajtje çdo ditë.
 5. Dizenjoni të gjitha llogaritë tuaja të mediave sociale, faqet e internetit dhe blogjet për të pasqyruar një temë të unifikuar dhe të qëndrueshme.

Njohuri: fitoni para me Instagram

Me pak fjalë, këtu janë të gjitha mënyrat se si mund të fitoni para në Instagram:

 1. Krijoni postime të sponsorizuara për markat si ndikues
 2. Bëhuni punonjës dhe mbështetni produkte të ndryshme
 3. Bëhuni një asistent ndikues virtual
 4. Shkruani një titull për biznesin
 5. Shisni postera dhe mallra të tjera virtuale
 6. Shisni mallrat tuaja fizike
 7. Shitja e produkteve dropshipping

Ju mund të shesni produkte reale duke postuar foto, tregime të drejtpërdrejta dhe video. Ju gjithashtu mund të shesni shërbime si marketingu me ndikim. Nëse shisni produkte fizike, merrni parasysh një model të përshtatshëm dhe të lirë dropshipping.

Sa para mund të fitojnë njerëzit në Instagram?

Varet nga ajo që po shitni, strategjia e biznesit dhe taktikat e marketingut që po përdorni. Nëse sapo po filloni, shanset janë që do të fitoni pak para. Por ndërsa ndjekësit tuaj në Instagram rriten dhe tregtoni më mirë, ka të ngjarë të shihni që numri juaj të rritet.

Si mund të përfitoj sa më shumë nga paratë e mia në Instagram?

Mësoni nga njerëzit e suksesshëm në Instagram. Kombinoni atë që keni mësuar me pikat tuaja të forta në marketing, fotografi, tregim dhe stilim fotografish. Rritni sa më shumë ndjekësit tuaj, krijoni konkurse dhe jini aktivë duke postuar foto të reja një ose dy herë në ditë. Dhe sigurisht që ju keni një produkt të fortë dhe sigurohuni që të gjithë klientët tuaj të jenë të kënaqur.

Mund të kalojnë javë ose muaj para se të filloni të bëni fitime në Instagram. Por kur të jeni gati për të marrë hapin, ka shumë opsione që ju presin. Filloni tani dhe vazhdoni të mësoni, të rriteni dhe të arrini qëllimet tuaja financiare.