Udhëzues për shitjen e produkteve në mënyrë efektive në Instagram 2022

Instagram është një platformë e njohur, por të mësosh se si të shesësh në mënyrë efektive në Instagram nuk është e lehtë. Në vend që të “shpenzojnë para” për të shfaqur reklama në Facebook për të tërhequr klientët, shumë biznese zgjedhin të përdorin platformën Instagram për të shitur. Sepse ky është një kanal i mrekullueshëm për të shitur produkte dhe për të arritur klientët.

Hapi 1: Konfirmoni lejet tuaja të shitjes në Instagram

Synoni audiencën në Instagram

Klientët e synuar në Instagram janë kryesisht të rinjtë e moshës 18-25 vjeç, veçanërisht vajzat.

Aktualisht, Instagram mbështet funksionin Popular për t'ju ndihmuar të zbuloni njohuritë e klientëve shpejt dhe në mënyrë efektive. Në këtë pikë, do të kuptoni se çfarë tendencash dhe nevojash kanë klientët, në mënyrë që të ndërtoni imazhin më të përshtatshëm dhe tërheqës të biznesit.

Përcaktoni kategorinë e biznesit tuaj në Instagram

Instagrami konsiderohet si një nga rrjetet sociale që tërheq një numër të madh përdoruesish në mbarë botën, veçanërisht të rinjtë. Prandaj, duhet të synoni për mallra cilësore të konsumit që ndjekin trendet, dhe mallra pa ndryshim të shtrenjta. Është e mundur të emërtohen artikuj tipikë si kozmetikë, veshje, aksesorë, artikuj të punuar me dorë, këpucë, sende dekorative etj.

Hapi 2 Krijoni një llogari në Instagram

Instagram është një aplikacion i rrjetit social që ndan foto dhe video përmes telefonave inteligjentë ose laptopëve, tabletëve, etj. Në veçanti, koleksioni juaj i imazheve do të formatohet kur ngarkoni nga Instagram. Fotografitë katrore të kombinuara me shumë efekte të pazakonta ngjyrash përmes filtrave të përgatitur paraprakisht. Për të bërë biznes, duhet të krijoni një llogari në Instagram për shitje. Hapat e regjistrimit janë mjaft të thjeshtë dhe të shpejtë.

Si të fitoni para në Instagram: 5 mënyra të provuara për vitin 2022

Shkarkoni aplikacionin Instagram

  • Për platformën Android, shkarkoni aplikacionin në telefonin tuaj nga CHPlay Store. Ose mund të shkarkoni Instagram në kompjuterin tuaj.
  • Platforma iOS, shkarkoni aplikacionin në telefonin tuaj nga App Store. Ose mund të shkarkoni Instagram në kompjuterin tuaj.

Pasi të keni shkarkuar aplikacionin, zgjidhni ikonën "Identifikohu me Facebook" ose "Identifikohu me email".

Më pas, plotësoni informacionin dhe konfiguroni një profil duke shtuar emrin, numrin e telefonit dhe avatarin tuaj.

Së fundi, shënoni seksionin "U krye" për të pasur një llogari në Instagram për biznes.

>>> Një faqe interneti për t'ju ndihmuar të rritni madhësinë e fotografisë së profilit tuaj në Instagram: https://instazoom.mobi/tr

Hapi 3: Optimizoni llogarinë në Instagram

Bëje llogarinë tënde publike (Publike)

Nëse hapni një llogari në Instagram për shitje, duhet ta bëni atë publike. Kjo do të thotë se llogaria lejon këdo që të ketë akses, ndjekje dhe shikim të postimeve tuaja.

Zgjidhni një emër llogarie mbresëlënëse, të lehtë për t'u mbajtur mend

Emri i llogarisë është elementi që i lejon klientët të dinë për imazhin e dyqanit tuaj. Prandaj, duhet të krijoni një emër që nuk është tepër i përpiktë dhe i gjatë, por është i thjeshtë, i lehtë për t'u mbajtur mend dhe i lehtë për t'u gjetur. Emri i llogarisë mund të jetë emri i dyqanit të biznesit tuaj.

Foto përfaqësuese

Kur bëhet fjalë për një llogari në Instagram, fotografia e profilit është gjëja e parë që u intereson njerëzve. Zakonisht, markat e mëdha përdorin logon përfaqësuese të kompanisë për të vendosur avatarin. Ose mund të dizajnoni vetë një imazh të ri, të lidhur me industrinë dhe pamjen që dëshironi të krijoni për faqen tuaj të biznesit.

Për fotografitë e profilit, Instagram gjithmonë e pret foton në një rreth me diametër 110 px. Prandaj, për të mos ndërhyrë me logon ose avatarin, duhet të ngarkoni imazhe katrore me tekstin/logon në mes.

Përshkrimi interesant informues

Ju keni deri në 150 karaktere për të shpalosur krijimtarinë tuaj me përmbajtje të ndryshme dhe autentike sipas kritereve që dyqani dëshiron të synojë. Ju nuk duhet ta shkruani këtë pjesë gjatë, thjesht të tregoheni mjaft delikate dhe të prekni psikologjinë e klientëve, t'i bindni ata të ndjekin interesin tuaj, të ndjekin llogarinë tuaj.

Përveç kësaj, mund të futni përshkrimin e hashtags që lidhen drejtpërdrejt me strategjinë tuaj të rritjes në Instagram. Kjo i lejon klientët të kujtojnë ju dhe produktet tuaja shpejt dhe të gjejnë faqen tuaj më të lehtë.

Ngjitni URL-në në zonën e informacionit

Me Instagram, mund të shtoni vetëm një URL të shkurtër në seksionin e faqes së internetit të faqes së informacionit. Sidoqoftë, mund të krijoni më shumë lidhje me klientët tuaj duke shtuar URL-në e faqes suaj të internetit si "Mësoni më shumë" në përshkrimin e secilës foto që postoni.

Një nga kufizimet më të mëdha për përdoruesit e Instagram-it, veçanërisht dyqanet, është se platforma Instagram është mjaft e kufizuar për sa i përket tërheqjes së trafikut nga aplikacioni në faqen e internetit, faqja e uljes së shitjeve ose faqja e fansave.

Aktivizo njoftimet

Funksioni i njoftimeve në Instagram ju jep përditësime të menjëhershme kur dikush ndan, komenton ose pëlqen foton tuaj. Kjo e ndihmon dyqanin tuaj të ndërveprojë dhe të angazhohet me përdoruesit shumë më lehtë dhe më efektivisht.

Përdorni funksionin e bisedës live

Ngjashëm me Messenger në Facebook, kjo veçori ju ndihmon të lidheni dhe të komunikoni lehtësisht me klientët. Duhet të aktivizoni njoftimet në mënyrë që të mos humbisni asnjë mesazh në llogarinë tuaj.

Lidhje me faqe të tjera të rrjeteve sociale

Nëse bëni biznes, mos humbisni asnjë platformë. Kjo do të thotë që ju duhet të përdorni të gjitha platformat sociale që aktualisht po tërheqin një numër të madh përdoruesish, si Facebook, Zalo, TikTok, për të qenë në gjendje të ndani imazhet tuaja dhe postimet e shitjeve për t'i përhapur ato gjerësisht. Duke bërë këtë, ju nuk po zgjeroni skedarin e perspektivës me një sasi të vogël.

Hapi 4: Gjeni klientët e mundshëm

Së pari, ju mund të krijoni klientë nga lista e miqve tuaj në Facebook. Ata ndjekin në mënyrë aktive dhe gjejnë klientë në faqet e tyre personale për t'i ndjekur dhe për të bashkëvepruar me ta. Ose mund të shkoni te seksioni i kërkimit për të gjetur miq dhe klientë të rinj me dy opsione: Foto (fotografitë dhe videot më të fundit) dhe Përdoruesit e Sugjeruar ose shkruani emra të veçantë në shiritin e kërkimit të Instagramit. .

Nëse Facebook josh klientët me pëlqime ose share, ose ju paguan për të reklamuar, Instagram ju lejon të ndiqni të gjithë pa kërkuar lejen e tyre ose pa pritur që të tjerët ta konfirmojnë. Megjithatë, disa llogari kanë modalitetin privat të aktivizuar, duhet të prisni për konfirmim përpara se të mund të gjurmoheni.

Ju gjithashtu mund të kërkoni për ndjekës në faqen e konkurrentit tuaj dhe t'i ndiqni ata njerëz. Kjo mënyrë mund të konsiderohet si mënyra më e shpejtë dhe më efektive për të arritur klientët që janë të interesuar për produktet tuaja.

Dhe mos harroni të investoni në faqen tuaj një profil unik dhe tërheqës në Instagram me stilin tuaj. Kjo do të prekë psikologjinë dhe do të inkurajojë klientët të ndalojnë dhe të ndjekin faqen tuaj.

Hapi 5: Kërko/krijo imazhe dhe dokumente

Imazhet luajnë një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në ndërtimin e një marke të shitur në Instagram. Ju mund të krijoni imazhin tuaj të produktit sipas idesë dhe stilit të dyqanit.

Nëse nuk e krijoni vetë imazhin, Instagram do t'ju mbështesë me:

  • Nëse gjeni hashtags në lidhje me produktet e biznesit tuaj me imazhe, mos ngurroni të përdorni atë burim imazhi pa frikën e shkeljes së të drejtës së autorit ose duke kërkuar leje nga pronari i fotografisë.
  • Ju merrni foto nga faqet e huaja të internetit në lidhje me produktin që tregtoni.
  • Merrni fotografi të konkurrentëve në të njëjtën kategori.

Për shembull: Ju jeni në industrinë e kozmetikës, kur kërkoni për përmbajtje duhet të jeni të interesuar për fjalë kyçe si: kozmetikë, kujdes për lëkurën, grim, kujdes të lëkurës ose fjalë kyçe që lidhen me gratë, foto të buzëkuqit në faqet e tjera të Instagramit.

Hapi 6: Shtoni hashtag

Hashtags shpesh shtohen në fund të përmbajtjes së një postimi ose i bashkëngjiten drejtpërdrejt imazheve. Përmbajtja e hashtagut duhet të lidhet me artikullin që po tregtoni. Kur postoni një temë, duhet të rendisni dhe zgjidhni hashtags që kanë më shumë lidhje me audiencën tuaj. Nëse zgjidhni hashtags të çrregullt të rastësishëm në postime, nuk do të funksionojë. Prandaj, procesi i zgjedhjes së hashtags duket i thjeshtë, por luan një rol të rëndësishëm që ndikon drejtpërdrejt në procesin e biznesit tuaj.

Mund të përdorni vetëm deri në 30 hashtags në një postim. Sidoqoftë, nuk keni pse të teproni me këto hashtags. Për sa kohë që ndërtoni hashtags të përmbajtjes me fokusin e duhur, në lidhje me produktin, klientin dhe emrin e faqes tuaj në Instagram, do të ndodhë.

Këshillë profesionale për ju: Bëni një listë me 600 hashtags për artikujt tuaj. Më pas i ndajmë në 20 grupe. Në këtë mënyrë, kur publikoni, ju duhet vetëm të kopjoni shpejt për të shmangur lëshimet dhe humbjen e kohës gjatë konfigurimit.

Hapi 7: Krijoni përmbajtje

Nëse jeni i ri në Instagram për Shitje, nuk keni nevojë të përfshini ndonjë përmbajtje kur postoni foto. Sidoqoftë, duhet të postoni një numër minimal fotografish, 30-40 imazhe që lidhen me temën dhe fushën që po ndërtoni në të njëjtën kohë nuk duhet të postohen me ndërprerje.

Më pas përdorni softuerin Followers Fast për të rritur numrin e ndjekësve për faqen tuaj. Duhet të tërhiqni vetëm 3-4 mijë ndjekës, gjë që është e arsyeshme, mos e shtyni shumë lart. Mund t'ju mungojnë rreth 500-600 ndjekës pasi këta janë thjesht ndjekës virtualë.

Duke vizituar klientët e faqes do të tërhiqen nga fotot që postoni, bindini ata se do të klikojnë ndjekin që do të thotë se keni pasur sukses.

Hapi 8: Mbani rregullisht faqen tuaj në Instagram

Kur ndërtoni një faqe shitjesh, mos e "lni" faqen tuaj për një kohë të gjatë. Kjo e bën më të vështirë për ju të arrini klientët dhe t'i kaloni konkurrentët tuaj. Gjatë 10 ditëve të para të ndërtimit të faqes tuaj të internetit, ju e ndani kohën tuaj midis postimit të imazheve në uebsajt. Ndoshta ndërmjet orës 8:22 dhe 10:10 ju ngarkoni mesatarisht 3 imazhe që lidhen me biznesin tuaj. Pas këtyre 4 ditëve, mund të shkurtoni në rreth XNUMX-XNUMX foto/ditë, gjë që është e arsyeshme.

Periudhat ideale kohore që mund të ndani për të postuar foto janë:

  • Në mëngjes: rreth orës 8-9 të mëngjesit
  • Dreka: rreth orës 12-13:XNUMX
  • Pasdite: rreth orës 15:00-16:30
  • Mbrëmje: rreth orës 18:30-20:00

Më sipër janë udhëzimet e detajuara të shitjeve me 8 hapa në Instagram që Tino Group ka përzgjedhur dhe përpiluar për t'ju dërguar. Nëse keni një plan biznesi në internet, mos e humbisni këtë platformë të mundshme në Instagram. Fat i mirë me zgjedhjet tuaja!